Velké hodnocení brushpenů

Zdravím čtenáři!

 

Rozhodla jsem se znovu zrecenzovat svou sbírku kaligrafických fixů. Říkám znovu, protože jsem to už jednou dělala, avšak anglicky. Recenzi najdeš v mých highlightech na Instagramu. Tentokrát bude ale článek určen pro české čtenáře a zejména pro ty, kteří s kaligrafií začínají a nejsou si tak úplně jisti, kterými brushi začít.

 

Rozdělím je hned do několika kategorií, a těmi budou snadnost používání, velikost, barvy, cena, dostupnost a doplňkové vlastnosti.

 

Momentálně mám u sebe nasysleny tyto značky (seřazeny podle toho, kdy jsem je koupila): Tombow Fudenosuke Hard & Soft, ArtlineStix, Pentel Touch, Dual Tip Marker, Watercolor Brush, Tombow Dual Brush, Crayola, Kuretake Metallic, Sakura Pigma Brush, Kuretake ZIG Art & Graphic Twin , Ecoline Royal Talens a nejnovější přírustek jsou Marvy Artist Brushe a Faber Castell Pitt Artist Pen.

IMG_20190413_171533

momentální sbírka mých brushpenů

 

 

SNADNOST POUŽÍVÁNÍ

Tou nejdůležitější kategorií je tedy snadnost užití, protože na té jediné bude záviset, jestli se Ti kaligrafie zalíbí, nebo jestli budeš hned v prvopočátcích své tvorby frustrován/ána. Do kategorie samotné bych mohla přidat faktor měkkosti a ohebnosti štětečku, na kterém záleží nejvíce. Pustíš-li se totiž do kaligrafie s velkými štětečkovými brushi, skončíš po pár dnech deprimovaný/á, protože nebudeš dosahovat kýžených výsledků a to, i když pro to budeš dělat maximum. Velké brushe se totiž ovládají mnohem obtížněji, než ty malinké.

 

Porovnej následující fotky toho, jak moc se štětečky jednotlivých brushpenů ohnou, pokud na ně vyvineš tlak (pozn. tlačím tak, jak s nimi normálně píšu, nebojím se, že bych je zlomila či zničila, byly pro to navrženy):

  1. Tombow Fudenosuke Hard | nejmenší, nejméně ohebný a citlivý na přítlak

  2. Pentel Touch | nejmenší, lehce citlivější na přítlak

  3. Tombow Fudenosuke Soft | nejmenší, více citlivý na přítlak, proto jeho jméno SOFT

  4. ArtlineStix | středně velké, pevné, pěkně odpovídají na přítlak

  5. Tombow Dual Brush | velké, pevné, dobře reagují na přítlak

  6. Dual Tip Marker | velké (stejně jako Tombow Dual), hůře ovladatelné, zejména u tahů nahoru, třepí se

  7. Kuretake Metallic | středně velké, malinko se třepí, znatelné u tahů nahoru, pro leváky obtížné kvůli velmi mokré stopě, kterou zanechávají

  8. Ecoline Royal Talens | největší, skvěle reagují na přítlak, pro leváky mohou být oříškem opět kvůli složení na vodní bázi, snadno si můžete text rozmazat

  9. Marvy Artist Brush | velikost brushe jako klasické pero, ale štětečkem bych zařadila mezi velké brushe, velmi ohebný hrot, zanechávají krásné čisté tahy

  10. Faber Castell Pitt Artist Pen | středně velké, hrot velmi citlivý na přítlak, krásně sytá černá barva

  11. Kuretake Zig Art & Graphic Twin | velké, gumový citlivý hrot, který se po přítlaku nevrací do své úplně původní pozice, velmi obtížné na ovládání, za mě jako leváka jeden z nejhorších brushpenů, nedá se trefit a navázat na předešlé tahy, zanechává podivnou stříšku na jedné (pravé) straně písma (praváci asi budou mít na levé straně)

  12. Sakura Pigma | středně velké, extrémně citlivý a měkký hrot, až do té míry, že se hrot nevrací do své původní pozice, tzn. je třeba stále fixem otáčet, nemohu doporučit

  13. Watercolor Brush | velké, štětečkové fixy v pravém slova smyslu, jsou opravdu barevnými štetci, těžko ovladatelné, mnohdy si dělají, co chtějí

  14. Crayola | extra velký, nejde o štětečkový fix, ale kaligraficky se s ní psat dá, i když úplně jiným způsobem, nikoli přítlakem

 

tombow fudenosuke hardIMG_20190427_1419314aartlinetombowdual tip marker_upraveno8a9a10a11a12a13a14a

Nejméně se pod Tvým tlakem ohnou Tombow Fudenosuke a Pentel, což jsou malé brushe. Proto jsou naprosto nejvhodnějšími kandidáty pro Tvé kaligrafické začátky právě položky 1-3. Jakmile si začneš trošku věřit, můžeš se přesunout k fixům 4-7, případně zkusit 9, protože je v Česku snadno dostupný. Závěrečnou fází a zkouškou Tvého umu by pak byly fixy č. 8-13 s tím, že jejich přednosti a nedostatky více rozeberu níže.  

 

Velikost

Různé velikosti jednotlivých brushpenů je důležité znát, zejména pro to, až budeš pracovat na všelijakých projektech a layoutech, musíš vědět, jak velkým písmem daný brushpen píše. S klidným srdcem si pak rozvrhneš layout plakátku nebo čehokoli jiného. Zároveň je pro začátek lepší velkým brushpenům se vyvarovat, protože vyžadují pohyb celé ruky, nikoli jen zápěstí. A to by mohl být v počátcích problém, který by Tě mohl demotivovat.

 

Zde tedy seznam výše zmíněných brushpenů podle velikosti hrotu

(nikoli velikosti celé psací pomůcky) a níže fotky pro srovnání:

 
  1. Tombow Fudenosuke Soft & Hard

  2. Pentel Touch

  3. Faber Castell Pitt Artist Pen

  4. Sakura Pigma

  5. Artline Stix

  6. Kuretake Metallic

  7. Dual Tip Marker

  8. Tombow Dual

  9. Marvy Artist Brush

  10. Kuretake Zig Art & Graphic Twin

  11. Watercolor Brush

  12. Crayola

  13. Ecoline Royal Talens

15a16apigma x faber castellcrayola x artlineecoline x artline

 

Cena

Některé brushe jsou dražší než jiné, nejde jen o výrobce, ale zejména o kvalitu těchto výrobků, která se pak nutně odráží ve výsledcích Tvé tvorby, což znamená, že není na škodu do fixů zainvestovat. Pak jsou ale taky takové, které stojí pár šušňů a člověka překvapí. I těm se zde budu věnovat. Poslední kategorií jsou levné fixy, které rozhodně kvalitní nejsou, ale neukvap se a nevyhazuj je hned z okna! Poslouží velmi dobře jako fixy pro drilly a nácvik, nebo jako médium pro blendy. Alespoň Ti nebude líto, když se zničí.

 

Všechny ceny níže jsou uvedeny za kus, přičemž jsem hledala ty nejnižší možné ceny za jeden brush (pokud byly v prodeji v sadě, pak jsem vydělila cenu počtem kusů),

řazeno pak od sestupně, tedy od nejvyšší ceny k nejnižší.

 

Jdeme se vrhnout na první kategorii, kde kvalita odpovídá ceně:

  1. Tombow Dual Brush | 76,11 Kč

  2. Faber Castell Pitt Artist Pen | 63,74 Kč

  3. Ecoline Royal Talens | 61,84 Kč

  4. Pentel Touch | 55,- Kč

  5. Fudenosuke Hard & Soft | 54,72 Kč

  6. Kuretake Metallic | 40,8 Kč

Druhá kategorie je cenově nižší, ale výsledek se vyrovná dražším brushpenům:

  1. Marvy Artist Brush | 36,- Kč

  2. Artline Stix | 28,3 Kč

  3. Crayola | 27,4 Kč

Třetí jsou zmetci, kteří se hodí na vybarvování větších ploch, trénink nebo blending (pokud to zvládnou):

  1. Sakura Pigma | 73,91 Kč (nemůžu uvěřit, že jsem utratila za tento hrozný brush téměř stejně, jako za Tombow, kvalitou se absolutně nedají srovnávat, viz. níže; tento bych opravdu nejradši prohodila oknem)

  2. Kuretake Zig Art & Graphic Twin | 52,- Kč (podobná záležitost, nakoupila jsem si jich 6, místo nich jsem mohla mít 6 úžasných Ecoline, velké zklamání)

  3. Watercolor Brush | 28,3 Kč (úplně nezklamou, ale ani nepotěší)

  4. Dual Tip Marker | 12,2, resp. 6,1 Kč (hned vysvětlím - objednala jsem si 60ks neznačkových brushpenů z Wishe, dorazily mi 2x, takže za 1 cenu jsem dostala 120 fixů, doživotní zásoba na trénink; jeden by tedy za normálních okolností stál 12 korun, ale jelikož přišly dvě sady, tak ve výsledku jen 6 korun)

 

Dostupnost

Až se budeš rozhodovat, jaký brushpen si pořídíš, určitě zásadní faktor bude, zda ho prodávají ve Tvém místním papírnictví. Tak to Tě rovnou vyvedu z omylu. Většinou papírnictví na tento druh zboží ještě nejsou zásobována, pomalu ale jistě se to lepší. Zatím jsem v kamenném obchodě koupila své dva poslední přírustky, tj. Faber Castel Pitt Artist Pen a Marvy Artist Brush. A řeknu Ti rovnou, kdyby tam nebyly, pak bych si je na vlastní popud přes internet neobjednávala. Pak je tady písmodílna. Ano, čteš správně. Před 2 týdny jsem se zúčastnila kurzu u Renáty Gebauerové v Ostravě, kde má otevřený kamenný miniobchůdek a zároveň základnu pro kaligrafické kurzy. Tam prodává některé kaligrafické pomůcky, z brushpenů jde o Ecoline. Třetí možností je pak internet, který bych mohla rozdělit na 2 podkategorie. Tedy na české eshopy, u kterých se nemusíš ničeho bát a v klidu objednat a do týdne máš zboží doma, a pak zahraniční mezinárodní monstra typu ebay, aliexpress či amazon. Ze všech tří jsem své kaligrafické potřeby objednávala, vždy došly, avšak to čekání! V průměru je to tak měsíc, měsíc a půl. Český trh s brushpeny má ještě hodně co dohánět, ale postupně se někam dostáváme. Když jsem s kaligrafií začínala (2 roky zpátky), nebylo na českých eshopech zhola nic. Vše jsem opravdu musela objednat ze zahraničí.

 

Pojďme si tedy ukázat aktuální situaci.

 

Kamenné prodejny, o kterých vím, jež nabízejí brushe (jestli víš o více, piš do komentářů):

  1. Faber Castel Pitt Artist Pen

  2. Marvy Arstist Brush

  3. Ecoline Royal Talens

České eshopy, zejména Davona a Brushpen.cz (pod vedením @psanijehrani):

  1. Tombow Dual Brush | Davona i Brushpen

  2. Tombow Fudenosuke | Davona i Brushpen (jen Brushpen nabízí barevné možnosti)

  3. Ecoline Royal Talens | Davona i Brushpen

  4. Faber Castel Pitt Artist Pen | Davona i Brushpen

  5. Marvy Artist Brush | Brushpen

  6. Sakura Pigma | Brushpen

  7. Pentel Touch | Brushpen (zatím dostupno jen pár barev)

  8. Kuretake Zig Art & Graphic Twin | Brushpen

Zahraniční eshopy:

  1. Artline Stix | ebay i amazon, doporučuji koupit na ebay, nejste omezeni minimálně 30 dolarovou útratou, balení 20 kusů jde najít za 570 korun včetně poštovného)

  2. Crayola | na ebay je spousta druhů; své jsem získala díky rodilé mluvčí a kolegyni na škole, která mi je dovezla z Ameriky zadarmo ;) jsou tak populární, že je používá kdekdo, zejména děti, ale i učitelé, a mají spoustu využití

  3. Kuretake Metallic | určitě ebay, jsou hned na prvním místě bez poštovného, kdo by po tom neskočil je blázen :)

  4. Dual Tip Marker | objednávala jsem z wish, zdály se mi velmi levné, dávejte ale pozor na finální vyúčtování, bylo tam 350 za poštovné, čehož jsem si všimla až po odkliknutí objednávky; ale jak bylo zmíněno výše - přišla dvě balení po 60 kusech, takže mám do konce života vystaráno, byly to moje první cvičné fixy, takže jsem nelitovala, když se některý zničil (a že jich bylo, pár vypadly tuhy, některé byly prasklé, ale těch barevných možností!)

  5. Watercolor Brush | také wish nákup, jsou zase něco úplně jiného, než ostatní brushe, protože nepíší, dokud je nenamočíš do kapky vody, opravdu zajímavé medium; nepoužívám je moc často, ale když si na ně vzpomenu, dělám s nimi akvarelová pozadí kartiček, mají totiž hezké, syté barvy

 
 

BARVY

Věř nebo ne, ale rozhoduji se i podle barev. A tím nemyslím výběr (i když taky), ale především barevné stálosti a jednotlivých odstínech. Můžu s čistým svědomím říct, že první příčku si zaslouží Ecoline, jednoduše pro neskutečnou barevnou škálu, kterou nabízejí, ale především pro barevnou sytost a úžasný pigment, který na papíře zanechávají. Tak úžasné barvy snad nevyprodukuje ani Tvá ultra HD televize! Některé další značky mu ale šlapou na paty. U pár značek vlastním pouze černou, takže nejsem schopna porovnat, ale napíšu alespoň, kolik barevných možností poskytují. Ecoline si nechám jako poslední tečku a ukážu Ti, jak vypadají některé barvy ostatních brushů.

 

Pojď se přesvědčit:

  1. Ecoline | 58 odstínů této úžasné značky, vlastní blender, lze přikoupit jednotlivě (vlastním 14 a hodlám zásobu rozšiřovat, hlavně o pastelové odstíny, barvy jsou jedním slovem bezkonkurenční)

  2. Tombow Dual Brush | 108 barevných odstínů, vlastní blender, lze přikoupit jednotlivě (mám 8 spíše pastelových barev, se kterými jsem nad míru spokojená)

  3. Artline Stix | 20 + 6 nových neonových barev, nemají blender, nelze přikoupit jednotlivě (na amazonu jsem kupovala balení o 16 kusech a ty 4 barvy mi tam vyloženě chybí, až dopíší, hodlám koupit rozšířené balení, barvy Artline jsou rovněž naprosto úžasné)

  4. Marvy Artist Brush | 96 barev, vlastní blender, lze přikoupit jednotlivě (zatím jen 3 barvy, u jedné jsem šlápla vedle, protože vršek vypadal v obchodě úžasně, ale brush psal dosti odlišným odstínem, jinak ale mint odstín předčil veškerá má očekávání a něžná starorůžová je taky úžasná)

  5. Kuretake Zig | 80 barev, vlastní blender, lze přikoupit jednotlivě (koupila jsem 6 barev zemitých odstínů, téměř je nepoužívám, ale v obchodě v Polsku se mi velmi líbily svou plností, jsou opravdu extrémně syté)

  6. Pentel Touch | 12 krásných barevných možností, malé brushe nemají blender, lze přikoupit samostatně

  7. Faber Castell Pitt Artist Pen | 60 odstínů, žádný blender, lze dokoupit samostatně (barvy nemohu zhodnotit, mám jen černý)

  8. Dual Tip Marker | 60 odstínů, nemají vlastní blender, nelze přikoupit jednotlivě (přestože kvalitou štětečku spadají do úplné žumpy, barevností se dokáží vyrovnat Artline, když pořádně přitlačím, pouští krásný, sytý pigment, a je taky z čeho vybírat)

  9. Watercolor Brush | 20 barev, nemají blender, ani jej nepotřebují, nelze přikoupit jednotlivě (výše bylo zmíněno, že mají krásné barvy, jež používám především na pozadí či jiné větší plochy)

  10. Crayola | 16 barev, nemají blender, nelze přikoupit samostatně (mám základní sestavu o 8 barvách, dalších 8 je buď pastelových nebo úplně vyřvaných odstínů, ty bych si taky ráda usurpovala pro sebe, barvičky jsou to rovněž syté, pěkné, krom hnědé)

  11. Kuretake Metallic | 9, žádný blender, nelze přikoupit samostatně (mám 6, z toho červená a zlatá se mi moc neosvědčily, až tak metalické nejsou, fialová a modrá jsou moje top)

  12. Fudenosuke Hard & Soft | nově 10 barev, malé brushe nemají blender, nelze dokoupit samostatně, neměla jsem možnost vyzkoušet

  13. Sakura Pigma | 6 barev, malé brushe nemají blender, zda lze dokoupit po jedné netuším, výběr je poměrně omezený na úplně základní barvy a nijak netoužím po tom je zkoušet, opravdu černá mi stačila a nikdy více

artist brushtombow dualartline stixkuretake zigkuretake metalicwatercolor brushdual tip markercrayola

 

A teď se pokochej krásnými Ecoline

ecoline

 

 

SPECIÁLNÍ VLASTNOSTI

Ještě nekončíme! Poslední kategorií, kterou musíme probrat, jsou speciální vlastnosti, tedy takové, které v porovnání s ostatními jiné fixy nemají.

Pak článek zakončíme finálním skóre.

 
  1. Ecoline | a) Jsou tak pigmentované, že větším přítlakem vytvoříš úžasný blend. Více o této technice se dozvíš v mém videu Blendím, blendíš, blendíme. b) Jsou v podstatě vodovými barvami nacpanými do fixu. To znamená, že ještě dlouho po zaschnutí můžeš vzít blender nebo štětec a vodu a nápis aktivovat a takřka od základů předělat. c) skvěle fungují společně s Ecoline Liquid Watercolor, do které namočíš špičku brushe a vytvoříš nádherný blend

  2. Artline Stix | a) Jako Ecoline, i Artline je schopen vytvořit takovýto blend, stačí trošku více přitlačit. b) Věděl/a jsi, že Artline jsou navrženy jako hračka? No vážně! Vypadají trochu jako lego, a to byl záměr. Jednotlivé kousky se dají k sobě připojit bez větších obtíží. Už jsi někdy slyšel/a o legu z fixů? V Artline na to přišli jako první. Koukni třeba TADY a uvidíš, co vše se z nich dá postavit.

  3. Tombow Dual Brush | a) Stejně jako dva výše zmíněné, i Tombow se dá blendit :P A jde o víc než 3 techniky, jak na to. Koukni na tutoriál, zmíněný nahoře. b) druhá strana brushe je tzv. felt tip, klasický fixový hrot, kterým můžeš ve finále ozdobit své písmo. A co je nejlepší? To, že barva je naprosto totožná s barvou na druhé straně, protože využívají stejného zásobníku barvy.

  4. Kuretake Metallic | a) Fixy jsou metalické, tzn. můžeš očekávat lehký třpyt na povrchu. b) Lze jimi psát na tmavý papír, což nelze o mnoho fixech říct. Většinou je opravdu třeba zakoupit nějaký typ metalických fixů, aby se písmo na černém papíře objevilo.

  5. Kuretake Zig Art & Graphic Twin | a) stejná abilitka, jako u Tombow, na opačném konci najdeš klasický fixový konec, kterým doplníš text a výsledek bude vypadat o to fantastičtěji. b) Údajně mají také jít rozmývat vodou, tedy i blendit. Vodu jsem nezkoušela, ale blendit nešly, vinu v mých očích nese ten podivný gumový hrot, ze kterého štětečková strana je.

  6. Dual Tip Marker | Jako jeho dva "bratranci z druhého kolene", i tato levná náhražka má (velmi teňounký) fixový hrot na druhé straně. Ve většině případů je tak tenký, že je třeba obtáhnout alespoň 3x, aby šlo vůbec něco vidět, nicméně je tam!

A to je vše! Ostatní brushpeny žádné zvláštní schopnosti nemají. Od obrazovek ale ještě neodcházejte!

 
 
 

Suma sumárum je v mých očích vítěz jasný, tedy brush, který používám nejčastěji a vyhovuje mi nejvíce je jednoznačně Ecoline. V mých začátcích to ale byl Artline Stix. Používala jsem ho stále. Během hodnocení jsem se snažila být objektivní a opravdu fixy seřadit podle jejich vlastností, i když na některé z nich mám pifku a nejradši bych je rozlomila vejpůl. Co jsem tedy udělala bylo, že jsem sečetla všechny jejich umístění na všech příčkách a seřadila vzestupně, tedy od nejnižšího čísla, protože nás zajímá, který je nejlepší, tedy ten, který se nejčastěji umístil na prvních třech místech. Tabulka pak vypadá nějak takto:

Výstřižek.PNG

Co z toho plyne? Neuvěříš mi, ale klání fixů, které by měly být nejvíce vhodné pro začátečníky nebo vlastně kohokoli, vyhrál právě ARTLINE STIX! Na čtvrtém místě skokan roku - Marvy Uchida! Toto je výsledné skóre:

 

PŘÍČKA VÍTĚZŮ

  1. Artline Stix

  2. Pentel Touch

  3. Fudenosuke Hard & Soft

  4. Marvy Artist Brush

  5. Tombow Dual Brush

  6. Faber Castell Pitt Artist Pen a Dual Tip Marker

  7. Ecoline

  8. Kuretake Metallic a Kuretake Zig Art & Graphic Twin

  9. Crayola

  10. Sakura Pigma

  11. Watercolor Brush

Nezapomeň, že jsem do výsledků zahrnula všechny probádané a rozebrané kategorie. Fixy byly hodnoceny bodově podle jejich velikosti, množství zlaťáků, se kterými je třeba se rozloučit, dostupnosti těch kluzkých potvůrek i barevných možností. Kategorie, která se nehodnotila, byly speciální vlastnosti, jelikož nebyly zahrnuty všechny brushe. Závěrem tedy opravdu a nefalšovaně vyplynulo, že nejbujnější oř je těžko sehnatelný Artline Stix. Ovšem nestojím si za tím na 100%, jelikož každý je úplně jiný a sama například naprosto shazuji takové Kuretake Zig, přesto třeba taková Míša v šálku (@misavsalku) si je nemůže vynachválit. A tak to bude vždy. Každý člověk je jiný, třeba jim zrovna Ty taky přijdeš na chuť a pak si budeš říkat co to ta Julie kecala! Vždyť se se Zigy píše parádně. No tak dobře pro Tebe! 

IMG_20190428_181020

IMG_20190428_181032

 

Jen abys věděl/a, mému kaligrafickému zkoumání ještě není konec. 13 brushpenů? Opravdu si myslíš, že to je vše, co ve světě je? Tady je ještě krátký seznam fixů, které chci vyzkoušet:

  1. Molotow

  2. Winsor & Newton

  3. Koi Coloring Brush Pen

  4. DecoBrush

  5. Sharpie

  6. TouchFive Twin Marker

  7. Lyra Aqua Brush

  8. Kuretake ZIG Clean Color si ještě dobře rozmyslím, po fiasku s jeho velkým bráchou

 

Takže je jen spravedlivé, abych se rozloučila příspěvkem tvořeným pouze a jedině Artline Stix. Pokud se Ti povedlo dočíst to až sem, děkuji Ti. Nezapomeň okomentovat, jestli byl článek nápomocný, jestli zaujímáš jiné stanovisko a Tvůj oblíbený fix a absolutní favorit je nějaký jiný, jaký jsi používal/a Ty ve svých začátcích a zda to byla dobrá volba. Prostě cokoliv Tě napadne, hoď to sem! Budu se těšit.

1a

Zpět do obchodu