Kaligrafie

Odkryj tajemství ručního psaní na kaligrafickém kurzu

Věř tomu nebo ne, ale každý z nás má v sobě malého umělce. Od zítřka budeš mít příležitost rozproudit svoji tvořivost a rozvíjet své krásopisné dovednosti v mém rodném městě, Ostravě. 

   Připoj se ke skupině tvořivých lidí a zařaď se také mezi nadšence do kaligrafického umění. Na mém kaligrafickém kurzu, který Tě provede světem krásného psaní, Ti umožním objevit v sobě kaligrafického mistra.DSC08227

   Kaligrafie může na první pohled působit složitě, ale věř mi, že každý začíná od nuly. Základy jsou klíčem k úspěchu, a to je to, čemu se na kurzu věnujeme. Jedna věc je jistá - kaligrafie není jen o psaní písmen, ale o objevování kreativity a osobního stylu.

   Během tří hodin, které strávíš určitě v příjemném kolektivu dalších zapálených lidí, se naučíš nejen základy kaligrafie, ale také některé pokročilé techniky, které Ti umožní tvořit nádherná umělecká díla. A nebudeme se zastavovat jen u písmen. Naučím Tě, jak správně spojit písmena do slov a frází. Budeme pracovat s citáty, které Tě určitě osloví a řekneme si, jak tvořit nádherné kaligrafické projekty.

   Pokud budeme mít dostatek času, ponoříme se ještě hlouběji do světa kaligrafie a zaměříme se na rozvoj Tvého osobitého stylu. Každý kaligraf má něco jedinečného, co ho odlišuje, a já Ti ráda pomůžu s hledáním Tvého vlastního.

 

A co je v ceně kurzu? To je jednoduché - vše, co budeš potřebovat k rychlému startu ve světě kaligrafie. Materiály na psaní, konkrétně mnou napsanou písanku, pauzovací papíry pro odpočinek mezi tvořením a dokonce dva brushpeny značky Tombow. V závěru kurzu Ti předám také obálku s několika mini projekty, na kterých můžeme na kurzu procvičit naučené, a co nestihneme, můžeš dokončit doma. Všechny zmíněné pomůcky Ti totiž po kurzu zůstávají.

DSC08221    

   Kurzy budou nejčastěji probíhat v krásně zrenovovaném salonku kulturního domu Poklad v Ostravě Porubě. Dny a časy můžeš sledovat na mém webu, ale i sociálních sítích, kde dám vždy dost dopředu vědět, že se právě otevřel nový kurz. Je to perfektní příležitost strávit odpoledne s lidmi, kteří mají stejnou vášeň pro tvoření, jako Ty, a rozšířit si obzory o skvělé umění a koníček. Zároveň můžeš navazovat kontakty s podobně naladěnými lidmi a najít hned několik nových přátel! 

 

   Přijď a zjisti, jak můžeš přeměnit svoje každodenní písmo a dodat mu ten správný "wow" efekt. Cesta začíná tady a já jsem připravena být Tvým průvodcem. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 DSC08236

 

 

Jak se zlepšit v kaligrafii? Pište denně s #kalivýzvami
Pokud s kaligrafií začínáte, máte krásně vyplněnou celou písanku a popsány archy papírů, možná nevíte, co dál. 
 
Vězte, že tady učení nekončí. Je třeba cvičit, cvičit a cvičit. Kaligrafie se učí jednoduše drilem. Snažte se denně napsat alespoň pár slov. 
 
A jak už jsem psala v článku Otázky a odpovědi, vhodným řešením je účastnit se výzev. Najdete velké množství aktuálních zahraničních výzev. Do Česka jsem kaligrafické výzvy jako první přinesla právě já v roce 2019, zanedlouho pokračovali i další. Každý krasopisec si je ohashtagoval různě. Ty mé se dají najít pod #kalivýzvy. Je to už ale přecejen dávno, mezitím jsem udělala "rebrand" značky a barev a tak se mi tehdejší výtvory nehodí do krámu.
 
Zresuscitovala jsem čtyři, které na mém profilu probíhaly a zpětně je přináším na trénink i vám. Můžete dále trénovat s použitím hashtagu #kalivýzvy a nebráním se ani označení.
 
Pokud se někdo s výzvami ještě nesetkal - nejde o nic složitého. Jednoduše postupujete den co den dle čísel ve výzvě a za každý den si krasopisně napíšete jedno slovo. Ať už trénujete Copperplate nebo gotiku, je to úplně jedno. Využíváte výzev k tomu, abyste každý den cvičili.
 
---
 

První krasopisná výzva - leden

Ta první se připravovala na leden roku 2019, kdy jsme trénovali všechna různá přídavná jména, která by ho mohla vystihovat. 
 
1
 
 

Druhá krasopisná výzva - únor

Druhá představovala trénink zdvojených písmen, které v českém jazyce nemají tak markantní zastoupení jako v angličtině, ale i přesto jsem se inspirovala a vypustila ji do světa. Trénujeme především napojování stejných písmen, což se nezdá, ale takovému začátečníkovi to opravdu dá zabrat. 
 
 
2
 
 

Třetí krasopisná výzva - březen

Březnová výzva spočívala v tréninku různých stylů. Zabrousili jsme tak do míst, kam se někteří předtím neodvážili. Nebo si naopak některé dny byli hodně jistí v kramflecích. Některé styly jste třeba viděli poprvé a museli si nejprve najít, o co vlastně jde. Já výzvu procházela společně s vámi a do stories na Instagramu dávala předlohy pro ty, kteří byli trošku ztracení. 
 
Tak si sami vyzkoušejte, kolik z 31 stylů ovládáte. 
 
3
 
 

Čtvrtá krasopisná výzva - květen

Ano, v dubnu jsme měli malý výpadek :D Výzvy pokračovaly až v květnu a květnem taky skončily, protože neměly velkého ohlasu. Tato ale byla asi nejnáročnější, protože byla zároveň i vzdělávací a velmi zapeklitá. Bylo třeba opravdu pozorně opisovat nové geografické názvy, které jsem pro vás nachystala. A nejen to, zároveň jsem výzvu spojila s procvičováním velkých písmen!
 
 
 
Vyzývám vás k dalšímu kolu, které završí 31. května nejdelší geografický název na světě. 
 
4
 
Jestli jste moc líní na to, abyste všechna slova vyhledávali, pak nevěšte hlavu! Připravila jsem krátký přehled pro ty z vás, kteří se chtějí lehko dozvědět něco málo o každém z připravených slov výzvy. Určitě jste si taky všimli, že jdeme hezky abecedně, jen na závěr měsíce si dáme typická česká písmena jako Č, Š, Ř, Ž a CH.
 
Jedenatřicet výjimečných celosvětově nepříliš známých míst, která se většinou pyšní nějakým tím nej, je:
 
  1. květen - Andamany jsou souostrovím v Bengálsku. Mezi Andamanami a Nikobarami se nachází největší záliv na světě.
  2. květen - Byzantion je pradávný název pro řecké město Konstantinopolis, kterým vede nejužší mezikontinentální průliv Bospor
  3. květen - Carhuasunta je řeka považovaná za zdrojnici vody pro nejdelší a nejvodnatější řeku světa - Amazonku
  4. květen - Desaguadero je bolivijská řeka, odtékající z jezera Titicaca a ústící do slaného jezera Poopó, zároveň se jedná o stejnojmenné město
  5. květen - Eisriesenwelt je největší ledová jeskyně nacházející se v Rakousku, probádaná délka činí 42 kilometrů
  6. květen - Fundy, jedná se o záliv v Severní Americe, kde nalezneš nejvyšší mořský příliv na světě, hladina moře se zde zvedá o neuvěřitelných 19,6 metru
  7. květen - Garabogazköl je záliv/laguna největšího jezera světa - Kaspického moře
  8. květen - Halmabera je jeden z ostrovů největšího souostroví světa - Malajského souostroví
  9. květen - Inari, jde o finské jezero, patřící mezi jedno z největších tamních jezer, která se do seznamu nej dostala díky největšímu soustředění jezer na jednom místě
  10. květen - Jogjakarta, v ní najdeme největší buddhistický chrám světa - Borobudur
  11. květen - Kerepakupai-Meru (jinak také Angel's Waterfall nebo Salto Angel) je venezuelský vodopád, se svými 979 metry se jedná o nejvyšší vodopád světa
  12. květen - Longyearbyen je nejseverněji položené město světa a nachází se v Norsku
  13. květen - Milford - novozélandský unikát, Milford Sound - nejvyšší mořské útesy, ve skutečnosti se jedná o fjord patřící do národního parku. Že má Nový Zéland fjord jsi nevěděl, že ne?
  14. květen - Nakwakto je nejrychlejší mořský proud! Já dosud znala jen Golfský, nikdy mě nenapadlo pídit se po názvech dalších proudů. Tento cestuje rychlostí 29,6 kilometrů za hodinu.
  15. květen - Ojmjakon zaznamenal nejvyšší absolutní výkyv teploty, jedná se o město v Rusku, kde nejnižší teplota byla -71,2 a nejvyšší 35 stupňů
  16. květen - Poopó bylo slaným jezerem v Bolívii, do kterého ústila nám již známá řeka Desaguadero, od roku 2015 kompletně vyschlo. No není to škoda?
  17. květen - Qomolangma - takto zní tibetský název nejvyšší hory světa - Mount Everestu! Znamená Matka světa. Zároveň jde o stejnojmennou přírodní rezervaci na severním úpatí hory. To už jsou informace, kterými se můžeš leckde blýsknout.
  18. květen - Rjúkju bylo postiženo nejvyšší vlnou světa. Stalo se tak roku 1771 a výška vlny se odhaduje na 85 metrů. Podle záznamů tehdy zemřelo 8 400 lidí!
  19. květen - Saimaa, jde o finské jezero, patřící mezi jedno z největších tamních jezer, která se do seznamu nej dostala díky největšímu soustředění jezer na jednom místě
  20. květen - Titicaca je nejvýše položené jezero světa, leží v nadmořské výšce 3 810 metrů. Bylo spojeno s již vyschlým jezerem Poopó.
  21. květen - Ucapali - jeden z tisícovky větších přítoků nejdelší a nejvodnatější řeky světa - Amazonky
  22. květen - Vestfjorden je nejmohutnější evropský fjord. Nejmohutnější, no ale jak tomu rozumět? Přívlastek nejmohutnější si zasloužil svou délkou - ohromujících 255 kilometrů - zasahující hluboko do pevninského Norska.
  23. květen - Waialeale - přestože se může zdát, že jde o oxymóron, Waialeale je sopkou na Havajských ostrovech a zároveň nejdeštivějším místem světa, kde průměrné roční srážky sahají na 12 090 mm a kde 350 z 365 dní v roce prší. Jméno sopky znamená "přetékající vodou".
  24. květen - Xingu - jeden z tisícovky větších přítoků nejdelší a nejvodnatější řeky světa - Amazonky
  25. květen - Yapura - jeden z tisícovky větších přítoků nejdelší a nejvodnatější řeky světa - Amazonky
  26. květen - Zion - původně název pevnosti, později hory, na které se tyčí město Jeruzalém (česky Sion)
  27. květen - Čerápundží - indické město s rekordními srážkami za měsíc - 9 299 mm
  28. květen - Řezno (nebo také Regensburg) je bavorské město zapsané mezi památky UNESCO s historií sahající až ke Keltům
  29. květen - Švábsko bylo rozsáhlé německé území datující svůj vznik do 10. století, dnes se zde mluví alemanskými dialekty (Španělsky Němec = Alemán. Náhoda? I think not).
  30. květen - Žitava - slovenská řeka nebo další německé město. Pohovoříme tentokrát o řece, ta se do historie zapsala tzv. Žitvarotockým mírem, a to proto, že u jejího ústí byla podepsána mírová dohoda mezi Osmanskou a Habsburskou říší
  31. květen - Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg - zde je to, myslím, jasné. Své nej si toto jezero (jinak také jezero Webster) vysloužilo svým dlouhým názvem, sestávajícím se celkem z 46 písmen. Jedná se o indiánský název, který už dnes nikdo nepoužívá, je nahrazen jménem Webster. Ale my si ho, čistě pro účely tréninku, napíšeme.
 
 

Slovo Závěrem

Velmi se těším na všechny vaše výtvory. Neberte výzvy jako něco, co se musí udělat, ale jako příležitost zlepšovat se v kaligrafii. Nebojte se svá slova zveřejňovat pod #kalivýzvy a užívejte si psaní. Samozřejmě jsem extrémně zvědavá, jak se popasujete se závěrečnou tečkou za květnem, Websterským jezerem. Tak hodně zdaru!
 
 
Julie
 
proužek shoptet2
 
 
Otázky a odpovědi - vše, co chcete vědět o kaligrafii

VŠE, CO CHCETE VĚDĚT O KALIGRAFII

Posíláte mi spoustu dotazů týkajících se kaligrafie jako takové. Sepsala jsem si je a přináším odpovědi na ty nejpalčivější z nich a možná i něco navíc. Otázky, které by vás ani nenapadlo se ptát. V článku se dočtete zejména jak to vidím já, čerpám ze svých zkušeností leváka. Technické otázky se snažím zodpovídat tak, aby vám byly co nejvíce k užitku. Začneme tedy tou nejzásadnější:

 

1. Co je kaligrafie Question (1)

Kaligrafie je starodávné řemeslo ručního psaní. Slovo samotné pochází z řeckého kallos + grafos = krásný a psát. To samo o sobě dost vypovídá. Okrasně se psalo ve starodávné Číně, kde písmomalíři kaligraficky psali/malovali již v letech 300 před naším letopočtem. V Evropě Řekové již 600 let př.n.l.

Na rozdíl od Evropanů ale Číňané považovali krásné psaní za umění, kdežto Evropa k tomu přistoupila tak, že tak psát může každý. Samotné slovo kaligrafie se ale začalo používat až po roce 1600, kdy byl ve středověku vynalezen knihtisk a velmi ostře se tak vymezili ti, kteří texty tiskli a ty, kteří jej stále ještě psali. Ti se dál profilovali na ty, kteří psali takřka běžným písmem a ty, kteří používali to zdobné, okrasné, kaligrafické

Dnes existuje spoustu druhů kaligrafie, přičemž některé pojmy jsou vzájemně propojené a pro někoho i zaměnitelné. Umění krasopisu perkem nebo dokonce novodobým brushpenem bychom nazvali tradiční kaligrafií. 

 

2. Kde se kaligrafie využívá Question (1)

Svatební tiskoviny - menu, zasedací pořádek a jmenovkyKaligrafie se využívá napříč různými odvětvími, největší zastoupení ale pravděpodobně nachází u svatebních tiskovin a jiných ručně psaných oznámeních o důležitých událostech. 

Už dávno ale neplatí, že by se psalo pouze na papír. Kaligrafie se rozrostla do takové míry, že si lidé vymysleli finty, jak její typické střídání tenkých a tlustých tahů přenesli i na dřevo, sklo, porcelán a další materiály. Říkáme tomu faux calligraphy - falešná kaligrafie

Není neobvyklé potkat se s kaligrafií ve výlohách obchodů, na tabulích před prodejnami, v tištěných menu, zakomponovaných v logu firmy, na hrnečcích, na oblečení, vlastně všude, kam na poměrně plochý povrch chcete přenést písmo.

A pokud povrch nelze přímo popsat, je zde možnost digitálního návrhu na tabletu, přičemž návrh se dá následně vytisknout/vyřezat a tvoří tak šablonu, do které zase můžete malovat, sprejovat nebo ji přímo lepit, kam libo.

 

 

 

  

3. K čemu je kaligrafie dobrá Question (1)

Krasopis, nebo kaligrafie, vás zejména trénuje v trpělivosti a pečlivosti. Do roku 1932 se u nás ve škole učilo psát krasopisně, dokud tuto normu nezrušila metodika Václava Pence. Písmena, pocházející tehdy z klasické anglické kaligrafie (english hand), byla ozdobná a stínovaná (tedy s přítlaky). Psací_písmo 

Od zmiňovaného roku se již psaní vyučovalo tzv. monoline, tedy jednou linkou, tak, jak to asi zná drtivá většina z nás. Až na ty, kteří se studiem započali roku 2009/2010, kdy se začal využívat Comenia Script a krasopisu na školách definitivně odzvonilo. 

Abych se tedy vrátila k původní otázce, k čemu že je ta kaligrafie dobrá. Spojené, psací písmo napomáhá plynulosti přemýšlení. Mozek si lépe uchovává informace, což je pro školou povinné určitě důležité. Pro dospěláky je to ale zejména relaxační aktivita. Ano, čtete správně. Spousta lidí si kaligrafii zamiluje zejména kvůli tomu, že můžou vypnout. Při nácviku písmenek se sice musí soustředit na tvary, rychlost psaní, správný posed, ale vše ostatní mohou pustit z hlavy a prostě psát. Je to trochu jako vrátit se do školních lavic, ale s novým nadhledem.

 https://www.smrcna.cz/file.php?nid=14814&oid=6737482

 

 

Shrnutí výhod kaligrafie:

  • trénuje a posiluje charakter
  • pomáhá zpomalit, zvolnit
  • uchovává tradice
  • může být dokonce terapeutická, relaxační
  • je krásná

 

4. Jaký je rozdíl mezi kaligrafií a typografií Question (1)

Kaligrafie označuje umění, které je psané ručně. 1200px-Kerning_EN.svgDůraz je opravdu na tom, že písmena jsou ručně psaná, malovaná. Zatímco typografie sice může pracovat s kaligrafickým písmem, ale už tím převedeným do digitální podoby. Taková, která někdo specificky vytvořil, převedl na křivky a nahrál ke stažení či zakoupení na internetu.

Jakmile jsou písmena v počítači, typografie řeší jejich rozdělení do titulků, nadpisů a podnadpisů tak, aby splňovaly všechny zásady a lahodily oku. Řeší se v ní vyrovnávání písmen, řádkování, šířka a výška písmen, mezery mezi písmeny a podobně.

Je to opravdu věda. Věřím, že poznatky z typografie může takový kaligraf velmi dobře uplatnit ve svém umění. 

 

 

5. Jak se mám kaligrafii naučit a procvičovat ji Question (1)

Přesně tak, jak jste zvyklí ze školy. Trénovat, trénovat a trénovat. Kaligrafie staví na určitých základních tazích,DSC049644 které si teda, přiznám se, ze školy nepamatuju, ale při úplných začátcích s kaligrafií rozhodně pomáhají. Je totiž třeba se seznámit s novým médiem, kterým je perko nebo brushpen, který se nechová úplně tak, jak jste zvyklí. Jsou to totiž pomůcky, které se pod tlakem ohýbají, a proto je třeba je nejprve poznat, natrénovat ruku a mozek na to, jak se budou chovat při různých tazích, smyčkách a otočkách. 

Proto každý učitel kaligrafie vždy začne právě těmito základními tahy. Přeskočit je by byla docela chyba, protože drtivá většina abecedy staví na 8 základních tazích. Jaké to jsou se dozvíte v cvičebnicích krasopisu (jednu takovou mimochodem taky chystám). 

Následně přikročíte k malé abecedě, kdy, znovu jako v lavicích, opisujete písmenka pořád a pořád dokolečka, dokud nejsou jedno jako druhé. Pak můžete pomalu napojovat písmena mezi sebou a spojovat je ve slova. Někde mezi tím se můžete odreagovat u velkých písmen, protože u těch žádná pravidla naopak neplatí. Po osmisetdevadesátitřech popsaných papírech si můžete slavnostně říct, že jste ji procvičili dostatečně a může začít ta pořádná sranda - vše, co jste se naučili, můžete začít postupně porušovat. O tom více v otázce č. 10.

 

6. Jak se můžu v kaligrafii zlepšit Question (1)

Jedině pravidelným cvičením. Účastněte se různých denních krasopisných výzev, které kolují po Instagramu. Pište každý den jméno toho, kdo má právě svátek. Vyhledávejte známé citáty a ty si zkoušejte napsat. Přepisujte texty písní a básní. Cokoli, co vás namotivuje procvičovat psaní, vám i pomůže se zlepšit.

 

DSC04975

Já sama začínala u kaligrafických výzev. Pravda, byly zahraniční, ale od té doby se kaligrafie dostala i v česku do širšího povědomí a výzvy probíhají už i v češtině. Pár takových jsem na svém IG profilu měla taky. Připravím článek s jejich soupiskou. Pozorně sledujte web :)

 

7. Je kaligrafie těžší, když je člověk levák Question (1)

Tak počkat. Jak mám na takovou otázku odpovědět, když jsem v životě nebyla pravákem? 

---

Samozřejmě, že chápu, na co narážíte. Některé druhy kaligrafie, řekněme, jsou složitější na správné zvládnutí. Brushlettering, psaní brushpenem, bych do toho zrovna asi nezařadila. Těžké je rozhodně psaní s pery se seříznutým hrotem, paralelními pery, kterými se píší třeba gotická písma nebo italika. Tam musíme písmenka tvořit úplně opačně, než praváci, a to dává solidně zabrat našemu (nebo aspoň tomu mému) mozku. Rozhodně bych nedoporučovala začínat vaše kaligrafické bádání tady, pokud jste levák. 

 

Zpět k brushletteringu - řekla bych jedinou nevýhodou, kterou máme, je fakt, že si přes zrovna napsaná, mokrá písmena jezdíme rukou a pak je rozmazáváme. Existují ale způsoby, jak se i tomuto problému vyhnout, nebo se s ním naučit pracovat. K tipům pro leváky se dostaneme v dalším článku.  

Leváci ale nepotřebují nijak speciálně uzpůsobené pomůcky. Naopak třeba u tradičnější kaligrafie psané perkem (speciálně u písma Copperplate) si vystačíme s rovnou násadkou, zatímco praváci si musí uzpůsobovat sklon pera pomocí tzv. šikmé násadky. 

DSC04954

 

8. Jak se naučím různé fonty kaligrafického písma Question (1) Existuje nějaká databáze abeced Question (1)

DSC04966Tuto otázku dostávám docela často. Předně, přestaňme tomu říkat fonty. O fontu se můžeme bavit v abecedě nainstalované v počítači. I tato písmena musel někdo "napsat", vytvořit, ale v převážné většině případů byla vytvořena už digitálně třeba v programu Adobe Illustrator. Tato písmena tvoří pevně daný set abecedy, který bude prostě vždy stejný.

Naproti tomu písmena psaná kaligrafy bych spíše označila za osobní styl, variace jednotlivých pisatelů. Málokdy budou písmena jak přes kopírák. Jak se tedy naučit různé variace písmen? Nejprve vždy začněte u vzoru, který je poskytnut v písankách, pracovních listech atd. Teprve jakmile si tyto osvojíte a budete opravdu pevní v kramflecích, bych se přesunula k nějakému variování. 

K druhé části otázky - databáze kaligrafických "abeced" není, alespoň co já vím. Ale velmi snadno si můžete nakoukat různé styly na internetu při zadání i konkrétních písmen. Zkuste třeba zadat "calligraphy K" nebo kaligrafku "Dawn Nicole fifty ways alphabet", kde najdete každé písmenko napsáno padesáti různými způsoby. Písanky, které se dají sehnat dnes již i v knihkupectvích, ale ještě častěji na e-shopech, na konci často obsahují dva, tři listy plné variací písmen, které můžete následně zkoušet.

 

Plánuji vydat svou vlastní písanku a doufám, že se mi podaří k vám dostat různé varianty abeced, které můžete procvičovat.

 

 

9. Jaké pomůcky jsou při kaligrafii vhodné pro začátečníky Question (1)

Na začátek nepotřebujete nic exkluzivního. Pokud chcete začít ještě dnes, stačí i měkká tužka (bavím se o tradiční kaligrafii) a papír. 

DSC04949

 

---

 

Ze základních pomůcek se to samozřejmě odvíjí od toho, jaký typ kaligrafie se chcete naučit. Pokud usilujete o krásné, elegantní písmo využívané třeba na svatebních oznámeních, pak cílíte na tradiční kaligrafická písma jako Copperplate či Spencerian. Zde se vám do začátku bude hodit perko (s pružným špičatým hrotem) s násadkou a černá tuš (do začátků nejlépe indická). Mnohem snáze si ale osvojíte práci s moderními pomůckami, kam patří brushpen. Jde o fix, který nemá klasický tvrdý hrot, na jaký jste zvyklí z dětství, ale měkký, štětečkový hrot, který se ohýbá pod přítlakem. A o to přesně u těchto písem jde.

 

V případě, že se chcete naučit spíše gotiku, italiku, římská písmena, budete potřebovat opět perko (se seříznutým hrotem) s násadkou a tuš, ale dají se opět sehnat modernější alternativy, třeba plnicí či automatická pera a už i některé fixy se seříznutým hrotem.

DSC04956

 

Z dalších psacích potřeb se kaligrafie dá dělat pomocí pastelek, klasických fixů, štětců a akvarelových barev, kříd a pokud se bavíme o té nejmodernější pomůcce, byl by to počítač/tablet s grafickým programem. 

 

Dále se bude hodit zkoušet různé typy papírů. Klasický kancelářský rozhodně není vhodný pro brushpeny, které byste tím rychle zničili. Pro použití brushpenů chcete určitě hlazený papír nejlépe nestrukturovaný s vyšší gramáží. Každý kaligraf má asi své oblíbené, já nedám dopustit na papíry firmy Canson. Na cvičení můžete používat Canson Marker, na projekty pak Canson Bristol. Pokud zvládáte taky objednávky přes Amazon nebo eBay, do začátků si určitě kupte tečkovaný Rhodia Pad. Perko si poradí i s hrubšími papíry a stejně tak i štětec s akvarelovými barvami. Hledejte tak papíry vysoké gramáže, 200-300g.

Až budete mít vytrénovanou ruku, můžete se přesunout k zajímavějším povrchům, jako dřevo, plexisklo, sklo, tabuli, textil a podobně. Vše s rovným povrchem můžete se správnými pomůckami popsat. 

 

Shrnutí pomůcek:

  • perko s šikmým hrotem (gotické, římské písmo, italika)
  • perko s pružným hrotem (zdobné písmo)
  • tuš (indická, Sumi ink)
  • štětcové fixy/brushpeny (spousta značek, více v článku ZDE)
  • štětec a akvarelové barvy
  • pro falešnou kaligrafii tužka, pastelky, křídy, klasické fixy, fixy na procelán, na textil
  • kvalitní papír vyšší gramáže (pro brushpeny hlazený, ostatní pomůcky zvládnou i strukturovaný)

 

10. Jak si najít svůj vlastní kaligrafický styl Question (1)

Tato otázka trochu souvisí s ot. číslo 8. Styl nebo varianty písma, které jsou typické jen pro vás. Určitě se to bude odvíjet od toho, které kaligrafii se budete věnovat. Lidé si vás zapamatují podle toho, jakými médii budete psát a jakou technikou. Jinak bude tvořit Honza, který si vybere tuš a šikmá perka, než Jana, která bude psát barevnými brushpeny

Nikdo na světě nepíše stejně. Můžete si ale zoufat, když s kaligrafií začínáte a jen "opisujete" předlohu, nemáte v podstatě žádnou volnost, přestože byste rádi svá písmenka všelijak ozdobili. Vytrvejte. Všichni začínáme právě u předloh, jak jsem psala výše, je to opravdu jako ve školních lavicích. Ten dril a opakování jsou v začátcích strašně důležité. Teprve poté, co opíšete stovky áček, béček a céček, se můžete pustit na dobrodružnou cestu hledání vlastního stylu. Začít porušovat spoustu z pravidel, která jste se naučili. Jak vysoké a kulaté má být vaše a nebo že písmenka nemusí všechna ležet přímo na řádku.

 ---

Konkrétně jde vlastně jen o to, jakou kličku budete u písmenek používat. Jestli vaše malé t bude se smyčkou nebo ne, jestli bude mít rovnou nebo zkroucenou linku jej protínající, jestli vaše r bude blíže tomu psacímu nebo tiskacímu, jestli písmenu p vždy uděláte vlnovku nebo ho zakončíte dříve. Postupem času se tyhle věci ustálí a možná o tom ani nebudete vědět. Budete automaticky preferovat variantu písmenka, které jste třeba někde předtím viděli nebo jste vymysleli úplně nové. A tenhle set písmen budete používat v drtivé většině případů. Když k tomu přidáte třeba typické barvy a materiály, se kterými budete pracovat, lidé začnou poznávat, že jde o váš styl. 

  ---

 

Jako příklad jsem vytáhla 3 kaligrafky, keré sleduju. Když mi na zdi vyskočí něco od Cecilie, ihned poznám její styl. Vždy svá dílka vystřihuje dokola, její písmena jsou nádherně šťavnatá, pestrobarevná, většinou plná hvězdiček nebo jiných ozdob s tím, že písmena předtím rozmije vodou. 

Podobně spolehlivě poznám příspěvky od  Alisse, která zase vždy připojí spoustu lístků okolo svého nápisu a ty patřičně vyzdobí. Nápisy jsou většinou tvořeny blendingem shora dolů, nejčastěji fixy Tombow, které pak aranžuje dokola.

Poslední příklad je Brenna, která nejčastěji píše monolinem v jediné barvě, ale s množstvím flourishů, ozdobných prvků, vycházejících přímo z písmen. 

     

proužek shoptet2

Čeká vás spousta článků na téma kaligrafie a začátky. Nebojte se mi zanechat na sítích zprávu, co byste potřebovali vědět, nebo do jakého tématu se mám ponořit příště. 

 

Přeji příjemné tvoření!

Julie

 

 

6 tipů na vánoční jmenovky

proužek shoptet2

Tipy na zajímavé řešení letošních jmenovek

Nejen, že předvánoční shon vás žene do obchoďáků či internetových eshopů na hon za dárky, ještě je třeba myslet na to, jak je zabalit a označit, komu je ten či onen balíček určen. 

 

Jasně, že se dají v kdejakém papírnictví nebo Tescu a podobně koupit archy papírových samolepek s vánočními motivy, nebo dokonce dárky jednoduše popsat prvním, co vám přijde pod ruku. ALE existuje i spousta lidí, která si to shánění ráda završí i kreativní tvorbou jmenovky. Přecejen jsou pak ještě víc od srdce. 

___________________________________

 

Mé první tři tipy jsou na velmi snadné, ale na pohled zajímavé jmenovky z poměrně nového obchodu Action. Nachází se většinou ve větších městech, konkrétně přidružený u nákupního střediska. V něm stačí zabrousit do hobby oddělení a možná najdete ještě více skvostů, než já sama.

 

1. Jelínci | 4 kusy v balení, bílá nebo přírodní hnědá, 19,30 za balení. Vzala jsem tedy od obou barev. Stačí si k ruce vzít tenký popisovač (já vybrala konkrétně edding 0,8mm, měděný) a drobným písmem nadepsat. Se jménem si můžete všelijak vyhrát, aby se vlezlo jen do paroží nebo naopak na hlavu. V kombinaci s nějakým přírodním, neutrálním balícím papírem a jutovým provázkem se budou vyjímat.

 

DSC04908

 

 

2. Písmena | Sada třiadvaceti černých dřevěných písmenek, každé v sadě po třech kusech, 53,90. Mají dle mého velmi všestranné použití. Dají se využít v původní černé barvě, ale kdo rád na Vánoce vidí černou, že? Místo toho můžete do ruky vzít akrylovou červenou a zelenou a vystylovat každé písmeno do barev Vánoc. Nebo vzít zlatý či stříbrný sprej/akrylovou barvu a udělat z nich hvězdu celého dárku! Není ani třeba písmeny "napsat" celé jméno, klidně stačí písmeno využít na iniciálu a zbytek doplnit ručně. EDIT: O dva dny později jsem Action navštívila znovu a za těmito písmeny našla i písmena v bílé a přírodní barvě :D 

DSC04913

 

 

3. Kolíčky | Dvě stovky různobarevných mini dřevěných kolíčků je ideální na připevnění papírových jmenovek. Opět se nejlépe hodí k jutovému provázku. V Actionu je lze pořídit za krásných 53,90. Černá, tmavě a světle šedá, bílá a přírodní barva - každý si najde svého favorita. A co víc, tip č. 1 a 3 jdou krásně zkombinovat. Vezměte pořádné lepidlo, nejlépe sekundové, a přilepte jelínka ke kolíčku. 

DSC04893

___________________________________

 

Další set tipů je pro ty z vás, kterým se doma na poličkách a ve skříňkách pyšní řezací plotry. 

4. Set "Vánoční klasika" | Mé vlastní cricut jmenovky ve 2 variantách - jmenovka se zkosenými rohy a baňka. Jedna z baněk dokonce s nápisem Veselé Vánoce, který je třeba háčkem nebo pinzetou vyseparovat pryč. Přímý odkaz na tento projekt obdrží emailem všichni ti, kteří jsou přihlášeni k odběru novinek. Pro mě letos klasika znamená červené, zelené a zlaté barvy. Ale do teď jsme vždy zdobili tyrkysovo-stříbrnými odstíny. Je opravdu na každém, jaký papír si pro výřez zvolí. 

DSC04910

 

 

5. Stuha se zlatým nápisem | Proč připojovat extra kousek papíru nebo jiného materiálu, když se jméno obdarovaného může krásně vejít už na stuhu, kterou dárek zabalíme? Cricutem vyřezaná nažehlovací folie například zlatá s glitry se postará o setsakramentsky luxusní vzhled. Pozn.: Pokud doma nemáte plotr, můžete zkusit folii vyřezat hobby nožíkem. Asi se ale nepovede kaligrafické písmo, nicméně nějaká tiskací by určitě s trochou píle a trpělivosti šla.

 

___________________________________

 

Finální tip je zase něco pro jiný obor nadšenců, konkrétně jde o pečetění, které se po dlouhé odmlce zase dostává do povědomí. Krásné pečetě a pečetíčí vosky můžete objednat např. na obychey nebo u krasopisky.

6. Pečeť s pauzovacím papírem | Zlatou nebo jinou vánoční pečetí připevněný něžný průsvitný pauzák působí opravdu ladně a proto bych ho používala zejména u dárků určených ženskému pohlaví. Pauzovací papír lze popsat jakýmkoli popisovačem, který se nerozmazává, ale nejlépe inkoustem a perkem. Pokud zvládáte základy, kaligrafický nápis nejlépe doplní tento elegantní styl jmenovky. 

Velké hodnocení brushpenů

Zdravím čtenáři!

 

Rozhodla jsem se znovu zrecenzovat svou sbírku kaligrafických fixů. Říkám znovu, protože jsem to už jednou dělala, avšak anglicky. Recenzi najdeš v mých highlightech na Instagramu. Tentokrát bude ale článek určen pro české čtenáře a zejména pro ty, kteří s kaligrafií začínají a nejsou si tak úplně jisti, kterými brushi začít.

 

Rozdělím je hned do několika kategorií, a těmi budou snadnost používání, velikost, barvy, cena, dostupnost a doplňkové vlastnosti.

 

Momentálně mám u sebe nasysleny tyto značky (seřazeny podle toho, kdy jsem je koupila): Tombow Fudenosuke Hard & Soft, ArtlineStix, Pentel Touch, Dual Tip Marker, Watercolor Brush, Tombow Dual Brush, Crayola, Kuretake Metallic, Sakura Pigma Brush, Kuretake ZIG Art & Graphic Twin , Ecoline Royal Talens a nejnovější přírustek jsou Marvy Artist Brushe a Faber Castell Pitt Artist Pen.

IMG_20190413_171533

momentální sbírka mých brushpenů

 

 

SNADNOST POUŽÍVÁNÍ

Tou nejdůležitější kategorií je tedy snadnost užití, protože na té jediné bude záviset, jestli se Ti kaligrafie zalíbí, nebo jestli budeš hned v prvopočátcích své tvorby frustrován/ána. Do kategorie samotné bych mohla přidat faktor měkkosti a ohebnosti štětečku, na kterém záleží nejvíce. Pustíš-li se totiž do kaligrafie s velkými štětečkovými brushi, skončíš po pár dnech deprimovaný/á, protože nebudeš dosahovat kýžených výsledků a to, i když pro to budeš dělat maximum. Velké brushe se totiž ovládají mnohem obtížněji, než ty malinké.

 

Porovnej následující fotky toho, jak moc se štětečky jednotlivých brushpenů ohnou, pokud na ně vyvineš tlak (pozn. tlačím tak, jak s nimi normálně píšu, nebojím se, že bych je zlomila či zničila, byly pro to navrženy):

  1. Tombow Fudenosuke Hard | nejmenší, nejméně ohebný a citlivý na přítlak

  2. Pentel Touch | nejmenší, lehce citlivější na přítlak

  3. Tombow Fudenosuke Soft | nejmenší, více citlivý na přítlak, proto jeho jméno SOFT

  4. ArtlineStix | středně velké, pevné, pěkně odpovídají na přítlak

  5. Tombow Dual Brush | velké, pevné, dobře reagují na přítlak

  6. Dual Tip Marker | velké (stejně jako Tombow Dual), hůře ovladatelné, zejména u tahů nahoru, třepí se

  7. Kuretake Metallic | středně velké, malinko se třepí, znatelné u tahů nahoru, pro leváky obtížné kvůli velmi mokré stopě, kterou zanechávají

  8. Ecoline Royal Talens | největší, skvěle reagují na přítlak, pro leváky mohou být oříškem opět kvůli složení na vodní bázi, snadno si můžete text rozmazat

  9. Marvy Artist Brush | velikost brushe jako klasické pero, ale štětečkem bych zařadila mezi velké brushe, velmi ohebný hrot, zanechávají krásné čisté tahy

  10. Faber Castell Pitt Artist Pen | středně velké, hrot velmi citlivý na přítlak, krásně sytá černá barva

  11. Kuretake Zig Art & Graphic Twin | velké, gumový citlivý hrot, který se po přítlaku nevrací do své úplně původní pozice, velmi obtížné na ovládání, za mě jako leváka jeden z nejhorších brushpenů, nedá se trefit a navázat na předešlé tahy, zanechává podivnou stříšku na jedné (pravé) straně písma (praváci asi budou mít na levé straně)

  12. Sakura Pigma | středně velké, extrémně citlivý a měkký hrot, až do té míry, že se hrot nevrací do své původní pozice, tzn. je třeba stále fixem otáčet, nemohu doporučit

  13. Watercolor Brush | velké, štětečkové fixy v pravém slova smyslu, jsou opravdu barevnými štetci, těžko ovladatelné, mnohdy si dělají, co chtějí

  14. Crayola | extra velký, nejde o štětečkový fix, ale kaligraficky se s ní psat dá, i když úplně jiným způsobem, nikoli přítlakem

 

tombow fudenosuke hardIMG_20190427_1419314aartlinetombowdual tip marker_upraveno8a9a10a11a12a13a14a

Nejméně se pod Tvým tlakem ohnou Tombow Fudenosuke a Pentel, což jsou malé brushe. Proto jsou naprosto nejvhodnějšími kandidáty pro Tvé kaligrafické začátky právě položky 1-3. Jakmile si začneš trošku věřit, můžeš se přesunout k fixům 4-7, případně zkusit 9, protože je v Česku snadno dostupný. Závěrečnou fází a zkouškou Tvého umu by pak byly fixy č. 8-13 s tím, že jejich přednosti a nedostatky více rozeberu níže.  

 

Velikost

Různé velikosti jednotlivých brushpenů je důležité znát, zejména pro to, až budeš pracovat na všelijakých projektech a layoutech, musíš vědět, jak velkým písmem daný brushpen píše. S klidným srdcem si pak rozvrhneš layout plakátku nebo čehokoli jiného. Zároveň je pro začátek lepší velkým brushpenům se vyvarovat, protože vyžadují pohyb celé ruky, nikoli jen zápěstí. A to by mohl být v počátcích problém, který by Tě mohl demotivovat.

 

Zde tedy seznam výše zmíněných brushpenů podle velikosti hrotu

(nikoli velikosti celé psací pomůcky) a níže fotky pro srovnání:

 
  1. Tombow Fudenosuke Soft & Hard

  2. Pentel Touch

  3. Faber Castell Pitt Artist Pen

  4. Sakura Pigma

  5. Artline Stix

  6. Kuretake Metallic

  7. Dual Tip Marker

  8. Tombow Dual

  9. Marvy Artist Brush

  10. Kuretake Zig Art & Graphic Twin

  11. Watercolor Brush

  12. Crayola

  13. Ecoline Royal Talens

15a16apigma x faber castellcrayola x artlineecoline x artline

 

Cena

Některé brushe jsou dražší než jiné, nejde jen o výrobce, ale zejména o kvalitu těchto výrobků, která se pak nutně odráží ve výsledcích Tvé tvorby, což znamená, že není na škodu do fixů zainvestovat. Pak jsou ale taky takové, které stojí pár šušňů a člověka překvapí. I těm se zde budu věnovat. Poslední kategorií jsou levné fixy, které rozhodně kvalitní nejsou, ale neukvap se a nevyhazuj je hned z okna! Poslouží velmi dobře jako fixy pro drilly a nácvik, nebo jako médium pro blendy. Alespoň Ti nebude líto, když se zničí.

 

Všechny ceny níže jsou uvedeny za kus, přičemž jsem hledala ty nejnižší možné ceny za jeden brush (pokud byly v prodeji v sadě, pak jsem vydělila cenu počtem kusů),

řazeno pak od sestupně, tedy od nejvyšší ceny k nejnižší.

 

Jdeme se vrhnout na první kategorii, kde kvalita odpovídá ceně:

  1. Tombow Dual Brush | 76,11 Kč

  2. Faber Castell Pitt Artist Pen | 63,74 Kč

  3. Ecoline Royal Talens | 61,84 Kč

  4. Pentel Touch | 55,- Kč

  5. Fudenosuke Hard & Soft | 54,72 Kč

  6. Kuretake Metallic | 40,8 Kč

Druhá kategorie je cenově nižší, ale výsledek se vyrovná dražším brushpenům:

  1. Marvy Artist Brush | 36,- Kč

  2. Artline Stix | 28,3 Kč

  3. Crayola | 27,4 Kč

Třetí jsou zmetci, kteří se hodí na vybarvování větších ploch, trénink nebo blending (pokud to zvládnou):

  1. Sakura Pigma | 73,91 Kč (nemůžu uvěřit, že jsem utratila za tento hrozný brush téměř stejně, jako za Tombow, kvalitou se absolutně nedají srovnávat, viz. níže; tento bych opravdu nejradši prohodila oknem)

  2. Kuretake Zig Art & Graphic Twin | 52,- Kč (podobná záležitost, nakoupila jsem si jich 6, místo nich jsem mohla mít 6 úžasných Ecoline, velké zklamání)

  3. Watercolor Brush | 28,3 Kč (úplně nezklamou, ale ani nepotěší)

  4. Dual Tip Marker | 12,2, resp. 6,1 Kč (hned vysvětlím - objednala jsem si 60ks neznačkových brushpenů z Wishe, dorazily mi 2x, takže za 1 cenu jsem dostala 120 fixů, doživotní zásoba na trénink; jeden by tedy za normálních okolností stál 12 korun, ale jelikož přišly dvě sady, tak ve výsledku jen 6 korun)

 

Dostupnost

Až se budeš rozhodovat, jaký brushpen si pořídíš, určitě zásadní faktor bude, zda ho prodávají ve Tvém místním papírnictví. Tak to Tě rovnou vyvedu z omylu. Většinou papírnictví na tento druh zboží ještě nejsou zásobována, pomalu ale jistě se to lepší. Zatím jsem v kamenném obchodě koupila své dva poslední přírustky, tj. Faber Castel Pitt Artist Pen a Marvy Artist Brush. A řeknu Ti rovnou, kdyby tam nebyly, pak bych si je na vlastní popud přes internet neobjednávala. Pak je tady písmodílna. Ano, čteš správně. Před 2 týdny jsem se zúčastnila kurzu u Renáty Gebauerové v Ostravě, kde má otevřený kamenný miniobchůdek a zároveň základnu pro kaligrafické kurzy. Tam prodává některé kaligrafické pomůcky, z brushpenů jde o Ecoline. Třetí možností je pak internet, který bych mohla rozdělit na 2 podkategorie. Tedy na české eshopy, u kterých se nemusíš ničeho bát a v klidu objednat a do týdne máš zboží doma, a pak zahraniční mezinárodní monstra typu ebay, aliexpress či amazon. Ze všech tří jsem své kaligrafické potřeby objednávala, vždy došly, avšak to čekání! V průměru je to tak měsíc, měsíc a půl. Český trh s brushpeny má ještě hodně co dohánět, ale postupně se někam dostáváme. Když jsem s kaligrafií začínala (2 roky zpátky), nebylo na českých eshopech zhola nic. Vše jsem opravdu musela objednat ze zahraničí.

 

Pojďme si tedy ukázat aktuální situaci.

 

Kamenné prodejny, o kterých vím, jež nabízejí brushe (jestli víš o více, piš do komentářů):

  1. Faber Castel Pitt Artist Pen

  2. Marvy Arstist Brush

  3. Ecoline Royal Talens

České eshopy, zejména Davona a Brushpen.cz (pod vedením @psanijehrani):

  1. Tombow Dual Brush | Davona i Brushpen

  2. Tombow Fudenosuke | Davona i Brushpen (jen Brushpen nabízí barevné možnosti)

  3. Ecoline Royal Talens | Davona i Brushpen

  4. Faber Castel Pitt Artist Pen | Davona i Brushpen

  5. Marvy Artist Brush | Brushpen

  6. Sakura Pigma | Brushpen

  7. Pentel Touch | Brushpen (zatím dostupno jen pár barev)

  8. Kuretake Zig Art & Graphic Twin | Brushpen

Zahraniční eshopy:

  1. Artline Stix | ebay i amazon, doporučuji koupit na ebay, nejste omezeni minimálně 30 dolarovou útratou, balení 20 kusů jde najít za 570 korun včetně poštovného)

  2. Crayola | na ebay je spousta druhů; své jsem získala díky rodilé mluvčí a kolegyni na škole, která mi je dovezla z Ameriky zadarmo ;) jsou tak populární, že je používá kdekdo, zejména děti, ale i učitelé, a mají spoustu využití

  3. Kuretake Metallic | určitě ebay, jsou hned na prvním místě bez poštovného, kdo by po tom neskočil je blázen :)

  4. Dual Tip Marker | objednávala jsem z wish, zdály se mi velmi levné, dávejte ale pozor na finální vyúčtování, bylo tam 350 za poštovné, čehož jsem si všimla až po odkliknutí objednávky; ale jak bylo zmíněno výše - přišla dvě balení po 60 kusech, takže mám do konce života vystaráno, byly to moje první cvičné fixy, takže jsem nelitovala, když se některý zničil (a že jich bylo, pár vypadly tuhy, některé byly prasklé, ale těch barevných možností!)

  5. Watercolor Brush | také wish nákup, jsou zase něco úplně jiného, než ostatní brushe, protože nepíší, dokud je nenamočíš do kapky vody, opravdu zajímavé medium; nepoužívám je moc často, ale když si na ně vzpomenu, dělám s nimi akvarelová pozadí kartiček, mají totiž hezké, syté barvy

 
 

BARVY

Věř nebo ne, ale rozhoduji se i podle barev. A tím nemyslím výběr (i když taky), ale především barevné stálosti a jednotlivých odstínech. Můžu s čistým svědomím říct, že první příčku si zaslouží Ecoline, jednoduše pro neskutečnou barevnou škálu, kterou nabízejí, ale především pro barevnou sytost a úžasný pigment, který na papíře zanechávají. Tak úžasné barvy snad nevyprodukuje ani Tvá ultra HD televize! Některé další značky mu ale šlapou na paty. U pár značek vlastním pouze černou, takže nejsem schopna porovnat, ale napíšu alespoň, kolik barevných možností poskytují. Ecoline si nechám jako poslední tečku a ukážu Ti, jak vypadají některé barvy ostatních brushů.

 

Pojď se přesvědčit:

  1. Ecoline | 58 odstínů této úžasné značky, vlastní blender, lze přikoupit jednotlivě (vlastním 14 a hodlám zásobu rozšiřovat, hlavně o pastelové odstíny, barvy jsou jedním slovem bezkonkurenční)

  2. Tombow Dual Brush | 108 barevných odstínů, vlastní blender, lze přikoupit jednotlivě (mám 8 spíše pastelových barev, se kterými jsem nad míru spokojená)

  3. Artline Stix | 20 + 6 nových neonových barev, nemají blender, nelze přikoupit jednotlivě (na amazonu jsem kupovala balení o 16 kusech a ty 4 barvy mi tam vyloženě chybí, až dopíší, hodlám koupit rozšířené balení, barvy Artline jsou rovněž naprosto úžasné)

  4. Marvy Artist Brush | 96 barev, vlastní blender, lze přikoupit jednotlivě (zatím jen 3 barvy, u jedné jsem šlápla vedle, protože vršek vypadal v obchodě úžasně, ale brush psal dosti odlišným odstínem, jinak ale mint odstín předčil veškerá má očekávání a něžná starorůžová je taky úžasná)

  5. Kuretake Zig | 80 barev, vlastní blender, lze přikoupit jednotlivě (koupila jsem 6 barev zemitých odstínů, téměř je nepoužívám, ale v obchodě v Polsku se mi velmi líbily svou plností, jsou opravdu extrémně syté)

  6. Pentel Touch | 12 krásných barevných možností, malé brushe nemají blender, lze přikoupit samostatně

  7. Faber Castell Pitt Artist Pen | 60 odstínů, žádný blender, lze dokoupit samostatně (barvy nemohu zhodnotit, mám jen černý)

  8. Dual Tip Marker | 60 odstínů, nemají vlastní blender, nelze přikoupit jednotlivě (přestože kvalitou štětečku spadají do úplné žumpy, barevností se dokáží vyrovnat Artline, když pořádně přitlačím, pouští krásný, sytý pigment, a je taky z čeho vybírat)

  9. Watercolor Brush | 20 barev, nemají blender, ani jej nepotřebují, nelze přikoupit jednotlivě (výše bylo zmíněno, že mají krásné barvy, jež používám především na pozadí či jiné větší plochy)

  10. Crayola | 16 barev, nemají blender, nelze přikoupit samostatně (mám základní sestavu o 8 barvách, dalších 8 je buď pastelových nebo úplně vyřvaných odstínů, ty bych si taky ráda usurpovala pro sebe, barvičky jsou to rovněž syté, pěkné, krom hnědé)

  11. Kuretake Metallic | 9, žádný blender, nelze přikoupit samostatně (mám 6, z toho červená a zlatá se mi moc neosvědčily, až tak metalické nejsou, fialová a modrá jsou moje top)

  12. Fudenosuke Hard & Soft | nově 10 barev, malé brushe nemají blender, nelze dokoupit samostatně, neměla jsem možnost vyzkoušet

  13. Sakura Pigma | 6 barev, malé brushe nemají blender, zda lze dokoupit po jedné netuším, výběr je poměrně omezený na úplně základní barvy a nijak netoužím po tom je zkoušet, opravdu černá mi stačila a nikdy více

artist brushtombow dualartline stixkuretake zigkuretake metalicwatercolor brushdual tip markercrayola

 

A teď se pokochej krásnými Ecoline

ecoline

 

 

SPECIÁLNÍ VLASTNOSTI

Ještě nekončíme! Poslední kategorií, kterou musíme probrat, jsou speciální vlastnosti, tedy takové, které v porovnání s ostatními jiné fixy nemají.

Pak článek zakončíme finálním skóre.

 
  1. Ecoline | a) Jsou tak pigmentované, že větším přítlakem vytvoříš úžasný blend. Více o této technice se dozvíš v mém videu Blendím, blendíš, blendíme. b) Jsou v podstatě vodovými barvami nacpanými do fixu. To znamená, že ještě dlouho po zaschnutí můžeš vzít blender nebo štětec a vodu a nápis aktivovat a takřka od základů předělat. c) skvěle fungují společně s Ecoline Liquid Watercolor, do které namočíš špičku brushe a vytvoříš nádherný blend

  2. Artline Stix | a) Jako Ecoline, i Artline je schopen vytvořit takovýto blend, stačí trošku více přitlačit. b) Věděl/a jsi, že Artline jsou navrženy jako hračka? No vážně! Vypadají trochu jako lego, a to byl záměr. Jednotlivé kousky se dají k sobě připojit bez větších obtíží. Už jsi někdy slyšel/a o legu z fixů? V Artline na to přišli jako první. Koukni třeba TADY a uvidíš, co vše se z nich dá postavit.

  3. Tombow Dual Brush | a) Stejně jako dva výše zmíněné, i Tombow se dá blendit :P A jde o víc než 3 techniky, jak na to. Koukni na tutoriál, zmíněný nahoře. b) druhá strana brushe je tzv. felt tip, klasický fixový hrot, kterým můžeš ve finále ozdobit své písmo. A co je nejlepší? To, že barva je naprosto totožná s barvou na druhé straně, protože využívají stejného zásobníku barvy.

  4. Kuretake Metallic | a) Fixy jsou metalické, tzn. můžeš očekávat lehký třpyt na povrchu. b) Lze jimi psát na tmavý papír, což nelze o mnoho fixech říct. Většinou je opravdu třeba zakoupit nějaký typ metalických fixů, aby se písmo na černém papíře objevilo.

  5. Kuretake Zig Art & Graphic Twin | a) stejná abilitka, jako u Tombow, na opačném konci najdeš klasický fixový konec, kterým doplníš text a výsledek bude vypadat o to fantastičtěji. b) Údajně mají také jít rozmývat vodou, tedy i blendit. Vodu jsem nezkoušela, ale blendit nešly, vinu v mých očích nese ten podivný gumový hrot, ze kterého štětečková strana je.

  6. Dual Tip Marker | Jako jeho dva "bratranci z druhého kolene", i tato levná náhražka má (velmi teňounký) fixový hrot na druhé straně. Ve většině případů je tak tenký, že je třeba obtáhnout alespoň 3x, aby šlo vůbec něco vidět, nicméně je tam!

A to je vše! Ostatní brushpeny žádné zvláštní schopnosti nemají. Od obrazovek ale ještě neodcházejte!

 
 
 

Suma sumárum je v mých očích vítěz jasný, tedy brush, který používám nejčastěji a vyhovuje mi nejvíce je jednoznačně Ecoline. V mých začátcích to ale byl Artline Stix. Používala jsem ho stále. Během hodnocení jsem se snažila být objektivní a opravdu fixy seřadit podle jejich vlastností, i když na některé z nich mám pifku a nejradši bych je rozlomila vejpůl. Co jsem tedy udělala bylo, že jsem sečetla všechny jejich umístění na všech příčkách a seřadila vzestupně, tedy od nejnižšího čísla, protože nás zajímá, který je nejlepší, tedy ten, který se nejčastěji umístil na prvních třech místech. Tabulka pak vypadá nějak takto:

Výstřižek.PNG

Co z toho plyne? Neuvěříš mi, ale klání fixů, které by měly být nejvíce vhodné pro začátečníky nebo vlastně kohokoli, vyhrál právě ARTLINE STIX! Na čtvrtém místě skokan roku - Marvy Uchida! Toto je výsledné skóre:

 

PŘÍČKA VÍTĚZŮ

  1. Artline Stix

  2. Pentel Touch

  3. Fudenosuke Hard & Soft

  4. Marvy Artist Brush

  5. Tombow Dual Brush

  6. Faber Castell Pitt Artist Pen a Dual Tip Marker

  7. Ecoline

  8. Kuretake Metallic a Kuretake Zig Art & Graphic Twin

  9. Crayola

  10. Sakura Pigma

  11. Watercolor Brush

Nezapomeň, že jsem do výsledků zahrnula všechny probádané a rozebrané kategorie. Fixy byly hodnoceny bodově podle jejich velikosti, množství zlaťáků, se kterými je třeba se rozloučit, dostupnosti těch kluzkých potvůrek i barevných možností. Kategorie, která se nehodnotila, byly speciální vlastnosti, jelikož nebyly zahrnuty všechny brushe. Závěrem tedy opravdu a nefalšovaně vyplynulo, že nejbujnější oř je těžko sehnatelný Artline Stix. Ovšem nestojím si za tím na 100%, jelikož každý je úplně jiný a sama například naprosto shazuji takové Kuretake Zig, přesto třeba taková Míša v šálku (@misavsalku) si je nemůže vynachválit. A tak to bude vždy. Každý člověk je jiný, třeba jim zrovna Ty taky přijdeš na chuť a pak si budeš říkat co to ta Julie kecala! Vždyť se se Zigy píše parádně. No tak dobře pro Tebe! 

IMG_20190428_181020

IMG_20190428_181032

 

Jen abys věděl/a, mému kaligrafickému zkoumání ještě není konec. 13 brushpenů? Opravdu si myslíš, že to je vše, co ve světě je? Tady je ještě krátký seznam fixů, které chci vyzkoušet:

  1. Molotow

  2. Winsor & Newton

  3. Koi Coloring Brush Pen

  4. DecoBrush

  5. Sharpie

  6. TouchFive Twin Marker

  7. Lyra Aqua Brush

  8. Kuretake ZIG Clean Color si ještě dobře rozmyslím, po fiasku s jeho velkým bráchou

 

Takže je jen spravedlivé, abych se rozloučila příspěvkem tvořeným pouze a jedině Artline Stix. Pokud se Ti povedlo dočíst to až sem, děkuji Ti. Nezapomeň okomentovat, jestli byl článek nápomocný, jestli zaujímáš jiné stanovisko a Tvůj oblíbený fix a absolutní favorit je nějaký jiný, jaký jsi používal/a Ty ve svých začátcích a zda to byla dobrá volba. Prostě cokoliv Tě napadne, hoď to sem! Budu se těšit.

1a

5 položek celkem
Zpět do obchodu